Spýtajte sa nás

Máte problém s ISTP? Námet na jeho vylepšenie? Potrebujete vyriešiť otázku z oblasti trhu práce alebo vzdelávania? Napíšte nám a my vám pomôžeme. Prostredníctvom tlačidla „Spýtať sa“ a priloženého formulára môžete odoslať otázku alebo pripomienku tímu ISTP. Za vaše námety a postrehy k ISTP vám vopred veľmi pekne ďakujeme.

Spýtať sa Najčastejšie otázky
Vyhľadávanie

Zmena obchodného mena

Odpovedať
 • avatar
  Penevová Silvia
  ISTP 19. 12. 2017 15:36:38

  Dobrý deň,
  chcela by som registrovať nového zamestnávateľa na stránke ISTP. Firma v roku 2014 zmenila obchodné meno, podľa IČO mi ale dáva staré meno. Ako to môžem zmeniť.
  Ďakujem za odpoveď.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   19. 12. 2017 15:45:15

   Dobrý deň, pani Penevová,

   zaregistrujte sa, prosím, pod starými údajmi a ja Vám ich následne zmením (údaje je možné meniť až keď budete ako firma registrovaní, inak k údajom nemáme prístup). Napíšte mi, prosím, po dokončení registrácie, aby som Vám údaje opravila skôr, ako zverejníte nejaký inzerát, nech máte všetko v poriadku. Ďakujem.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Ivana Koutná


Registrácia

Odpovedať
 • avatar
  Beáta Hrdlovičová
  ISTP 19. 12. 2017 12:40:11

  Dobrý deň,

  pri aktivovaní profilu , zadaní nového hesla sa objavilo upozornenie, že ide o nezabezpečenú stránku, t.j. moje údaje môžu byť zneužité. Operáciu som i napriek tomu dokončila, pretože to skôr považujem za prechodný problém, aby tento portál mal takýto problém. Ale je to v poriadku ? Ďakujem
  Hrdlovičová

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   19. 12. 2017 14:37:01

   Príjemný dobrý deň, pani Hrdlovičová,

   pri vývoji ISTP dodržiavame všetky náležitosti zákona o ochrane osobných údajov, máme spracovaný aj bezpečnostný projekt.

   Každý návštevník stránky si môže prepísať URL stránku na https://, pričom istp.sk má certifikát validný.

   Vaše osobné údaje sú štandardne chránené prihlasovacími údajmi. Všetky osobné profily uchádzačov o zamestnanie, ktoré sú v ISTP automaticky vytvorené na základe evidencie na úrade práce, sú prednastavené ako pasívne, teda sa nikomu nezobrazujú a nie sú sprístupnené. Je na slobodnom rozhodnutí uchádzača, či ich sprístupní zamestnávateľom a v akom rozsahu.

   Evidovanie osobných údajov o uchádzačoch o zamestnanie pre Ústredie práce nerieši zákon o ochrane osobných údajov, nakoľko v tomto zákone sa píše: § 10 bod 2 - Prevádzkovateľ ďalej spracúva osobné údaje bez súhlasu dotknutej osoby, ak účel spracúvania osobných údajov, okruh dotknutých osôb a zoznam osobných údajov ustanovuje osobitný zákon. Prevádzkovateľ spracúva osobné údaje len v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanovuje osobitný zákon.

   Na základe toho Ústredie práce spracúva osobné údaje o uchádzačoch o zamestnanie na základe zákona o službách zamestnanosti. Konto vytvorené úradom práce je služba pre občanov na účely hľadania si zamestnania, poskytovania poradenských služieb, vzdelávania v oblasti trhu práce a pod. Po skončení evidencie uchádzača o zamestnanie na úrade práce konto v ISTP musí naďalej existovať, nakoľko sa riadi evidenčnými povinnosťami úradu v zmysle zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti.

   Občan sa môže slobodne rozhodnúť, či svoj profil bude naďalej zverejňovať pre zamestnávateľov alebo si všetky údaje, vrátane osobných, nesprístupní na prezeranie iným osobám nastavením tzv. „Pasívneho profilu“.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Zmena prac. zmluvy

Odpovedať
 • avatar
  Anton Paško
  Úrady PSVR 19. 12. 2017 09:05:33

  Dobrý deň , na úrade práce mam predloženú prac. zmluvu s termínom nástupu 1.1.2017 avšak u zamestnávateľa došlo k zmene a termín nástupu sa presunul na 8.1.2018 s tým že zmluvu ešte nemám. Volal som na UPSVar kde my bolo odkázané že mam predložiť papier ohľadom tohto , že dňa 1.1 nenastupujem ale až 8.1 . Týmto by som vás chcel požiadať o vzor takého dokumentu .Ďakujem s pozdravom Paško.

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   19. 12. 2017 09:20:04

   Dobrý deň, pán Paško,

   radi by sme pomohli, no vzor takéhoto dokumentu, žiaľ, nemáme k dispozícii, nie sme si vedomí toho, že by na to existoval nejaký oficiálny formát. Keďže to od Vás vyžadujú na úrade práce, odporúčame Vám informovať sa tam (u Vašej pani sprostredkovateľky) v akej forme by ste im také potvrdenie mali doručiť. Najlepšie by asi bolo, keby Vám takéto potvrdenie vystavil a podpísal priamo zamestnávateľ (možno by stačilo, keby Vám ho podpísané oscanoval, poslal e-mailom a Vy by ste ho následne poslali / vytlačili a odniesli na úrad).

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Ivana Koutná


Zmena adresy firmy

Odpovedať
 • avatar
  belatextil
  ISTP 19. 12. 2017 07:26:22

  Dobrý deň, zaregistrovali sme sa u Vás na stránke, ale automaticky nám uviedlo sídlo firmy Belá (Nové Zámky). Naše sídlo je Belá pri Varíne (PSČ 013 05). Môžete mi, prosím napísať, ako to zmeniť. Vopred ďakujem za Vašu pomoc. S pozdravom Ivan Lepeň

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   19. 12. 2017 07:38:52

   Dobrý deň,

   poprosím Vás, pošlite nám Vaše IČO a my Vám sídlo spoločnosti aktualizujeme na základe OR.

   S pozdravom a prianím pekného dňa

   Martina Hmírová


Nemocenské

Odpovedať
 • avatar
  Nikola
  Práca 19. 12. 2017 00:58:55

  Dobrý deň, som mamička 16m.dcerky, poberám rodičovský príspevok. Od 1.12.2017 som začala pracovať na pár hodín mám PZ dohoda o pracovnej činnosti v rozsahu 10hod.tyzdenne.ale musím ísť na operáciu a budem PN . Mám nárok na nemocenské dávky a v akej výške? Predtým som pracovala len na dohodu o brigádnickej práci študenta.dakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   19. 12. 2017 08:25:01

   Dobrý deň,

   v spolupráci so Sociálnou poisťovňou posielam odpoveď:

   Základnou podmienkou pre nárok na nemocenské dávky je existencia nemocenského poistenia v čase vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti. Ak ste zamestnaná a nemocensky poistená od 01.12.2017, podmienky nároku pre nemocenské budete spĺňať.
   Ak nemáte u aktuálneho zamestnávateľa 90 dní platenia poistného a ani v roku predchádzajúcom u iného zamestnávateľa, výška dávky sa určí z minimálneho vymeriavacieho základu (441,5 €). V prípade ak je Váš hrubý príjem nižší ako minimálny vymeriavací základ, tak dávka sa bude počítať z aktuálneho príjmu.
   O nároku na dávku Vám rozhodne príslušná pobočka Sociálnej poisťovne.

   S pozdravom a prianím pekného dňa

   Martina Hmírová


Reštart

Odpovedať
 • avatar
  emiratesst
  Úrady PSVR 18. 12. 2017 20:29:04

  Dobrý deň kedy mi prídu peniaze z projektu Reštart už je 18.12 a stále nič .Na koho sa mám obrátiť či je všetko v poriadku?. Ďakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   19. 12. 2017 08:18:44

   Dobrý deň,

   žiaľ, nie sme priamo zamestnancami úradu práce, preto Vás poprosím, kontaktujte úrad práce, kde ste o finančný príspevok v rámci projektu Reštart žiadal, konkrétne osobu, ktorá má na starosti projekt Reštart. Ona Vám bude vedieť poskytnúť bližšie informácie.

   S pozdravom a prianím pekného dňa

   Martina Hmírová


Aktualizácia voľných pracovných miest

Odpovedať
 • avatar
  Výskumný ústav chemických vlákien, a.s. Svit
  Práca 18. 12. 2017 11:11:18

  aké iné pracovné miesta okrem obrábača kovov aktuálne inzeruje naša spoločnosť?

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   18. 12. 2017 11:44:41

   Príjemný dobrý deň,

   uvedený zamestnávateľ aktuálne inzeruje iba jednu spomínanú pracovnú ponuku:
   https://goo.gl/5vCCma

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Ponuka prace

Odpovedať
 • avatar
  Marek Blanar
  Úrady PSVR 17. 12. 2017 17:55:40

  Dobry den, ponukli mi pracu vodič medzinarodnej kamionovej dopravy. Som povinny ju prijat? Praca sa vykonava večšinou mimo slovenska v krajinach EU . Asi 95 percent mimo slovenska. Ja si hladam pracu na slovensku. Je to slovenska firma. Dakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   18. 12. 2017 08:55:27

   Príjemný dobrý deň, pán Blanár,

   odporúčam zájsť za sprostredkovateľkou a porozprávať sa o odporučených ponukách.

   V zákone o službách zamestnanosti sa píše:
   § 15 Vhodné zamestnanie
   (1) Vhodné zamestnanie na účely tohto zákona je zamestnanie, ktoré zohľadňuje zdravotný stav občana, prihliada na niektorú z jeho kvalifikácií, odborné zručnosti alebo druh doteraz vykonávanej práce.
   (2) Vhodné zamestnanie na účely sprostredkovania zamestnania podľa tohto zákona je zamestnanie, v ktorom týždenný pracovný čas nie je kratší ako polovica z ustanoveného týždenného pracovného času.
   (3) Vhodné zamestnanie si občan hľadá sám, za pomoci úradu alebo za pomoci právnickej osoby alebo fyzickej osoby podľa § 11 ods. 2 písm. b) až e).

   Úrad vykonáva sprostredkovanie vhodného zamestnania nestranne; pritom rešpektuje výber občana z ponúkaných pracovných miest a dobrovoľnosť zamestnávateľa pri výbere uchádzača o zamestnanie. Výsledkom sprostredkovania zamestnania je vznik pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu.

   Uchádzač o zamestnanie je povinný na účel ponuky vhodného zamestnania alebo ponuky niektorého z aktívnych opatrení na trhu práce byť k dispozícii úradu do troch pracovných dní odo dňa vyzvania úradom; formu vyzvania si uchádzač o zamestnanie dohodne s úradom. Vyjadrenie zamestnávateľa o prijatí alebo neprijatí uchádzača o zamestnanie do ponúknutého vhodného zamestnania je uchádzač o zamestnanie povinný doručiť úradu v termíne určenom úradom.

   Za nespoluprácu uchádzača o zamestnanie s úradom podľa odseku 2 písm. b) sa považuje
   a) odmietnutie ponuky vhodného zamestnania sprostredkovaného úradom bez vážnych dôvodov alebo odmietnutie nástupu do vhodného zamestnania sprostredkovaného úradom bez vážnych dôvodov.

   Teda v zmysle zákona o službách zamestnanosti vhodným zamestnaním je to, ktoré ...“zohľadňuje zdravotný stav občana, prihliada na niektorú z jeho kvalifikácií, odborné zručnosti alebo druh doteraz vykonávanej práce.“ Dôležité tiež je, aké požiadavky na obsadenie pracovného miesta má samotný zamestnávateľ. Ak ponúknuté pracovné miesto spĺňalo tieto kritériá, potom ho uchádzač o zamestnanie môže odmietnuť jedine z tzv. „vážnych dôvodov“, uvedených v § 36 odst. 4 zákona o službách zamestnanosti (ak miesto výkonu zamestnania a povaha zamestnania manžela alebo ak miesto výkonu zamestnania a povaha zamestnania neumožňujú zabezpečiť sprevádzanie dieťaťa do desiatich rokov veku do predškolského zariadenia alebo do školy, dočasná PN, zdravotný stav blízkych osôb a pod.).

   Sprostredkovateľka môže v zmysle zákona o službách zamestnanosti ponúknuť zamestnanie aj napr. 200 km od trvalého bydliska – ak zamestnávateľ ponúka aj ubytovanie, tak sa na vzdialenosť nehľadí. Alebo ak zabezpečuje dopravu svojich zamestnancov, tak tiež sa táto vzdialenosť neberie do úvahy. Zákon o vzdialenosti nehovorí.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


 • avatar
  Viera Revajova
  Práca 17. 12. 2017 01:46:14

  Dobrý deň
  Pracujem v nepretržitej prevádzke dva dni ráno dva dni poobede dva dni noc a dva dni voľno. Hoc mám ešte 17 dní dovolenky zamestnávateľ nariadil 5 dní dovolenky a 1 deň flexi. Chcem sa spýtať či je to možné a ešte kedy to mám odpracovať keď robím 6 dní v týždni
  Ďakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   18. 12. 2017 11:14:25

   Príjemný dobrý deň, pani Revajová,

   odporúčam Vám situáciu prekonzultovať s Vaším zamestnávateľom.

   V Zákonníku práce je uvedené nasledovné:

   Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

   Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov.

   Odporúčam pozrieť Spoločné ustanovenia o dovolenke - od § 110.

   Konto pracovného času sa uvádza v § 87a.

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec


Nemocenske

Odpovedať
 • avatar
  Michaela
  Práca 15. 12. 2017 17:55:16

  Dobry den rada by som sa spytala od 19.5.2017 som sa zamestala ale este ku tomu som na rodicovskej dovolenke nakolko som musela zostat pn koli chrbtici, od septembra som pn a moja otazka je ako dlho mozes zostat pn a aby my bolo vyplacane nemocesnske nakolko moj stav je vazny. Za skoru odpoved vopred dakujem

  počet odpovedí: 1
  • Odpoveď
   Odpovedať
   avatar
   18. 12. 2017 08:52:57

   Príjemný dobrý deň, pani Michaela,

   nárok na nemocenské trvá až do ukončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, resp. do uplynutia podporného obdobia, ktoré trvá najviac 52 týždňov.

   Odporúčam Vám ale v tejto veci kontaktovať Sociálnu poisťovňu, kde Vás presne usmernia: http://www.socpoist.sk/kontakty--zsy/48002s

   S pozdravom a prianím pekného dňa
   Pavol Hudec

Vaša otázka

Vyplňte iba v prípade, ak chcete byť informovaný o skutočnosti, keď vám tím ISTP poskytne odpoveď.

Odpovedať
Upraviť
Spýtajte sa nás
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie