Prepočet tzv. starodôchodkov sa týka približne 135.000 dôchodcov

Spravodajstvo
Bratislava 18. decembra (TASR) - Účelom prepočtu dôchodkov tzv. starodôchodcom je dosiahnuť, aby miera náhrady príjmu poberateľa starobného dôchodku v roku jeho priznania pred 1. 1. 2004 bola približne rovnaká ako miera náhrady príjmu poberateľa starobného dôchodku, ktorý mal dôchodok priznaný po 1. 1. 2004, získal rovnako dlhé obdobie dôchodkového poistenia a dosahoval približne rovnakú úroveň zárobkov. Uviedla to v pondelok na stretnutí s novinármi Michaela Putecová, riaditeľka odboru metodiky dôchodkového poistenia Sociálnej poisťovne. 
      
Ako však zdôraznila, nejde o zvyšovanie dôchodkov pre všetkých starodôchodcov, ako sa mnohí mylne domnievajú. Zákon taxatívne určuje, komu môže byť dôchodok prepočítaný a síce suma dôchodku musela byť určená podľa zákonov účinných pred 1. 1. 2004, priemerný mesačný zárobok použitý pri výpočte dôchodku dosahoval zákonom určenú minimálnu sumu podľa roku priznania dôchodku. 
      
O novom určení sumy dôchodku Sociálna poisťovňa rozhodne bez žiadosti, v období od 1. 1. do 31. 10. 2018. Poisťovňa vydá písomné rozhodnutie o zvýšení starobného dôchodku alebo o vyplácaní starobného dôchodku v doterajšej sume, ak bude novo určená suma dôchodku nižšia. 
      
Ak suma starobného dôchodku po novom určení sumy bude vyššia, nárok na zvýšenie vzniká od 1. 1. 2018, a to bez ohľadu na to, kedy Sociálna poisťovňa o zvýšení rozhodne. Podľa odhadov sa prepočet dotýka viac ako 135.000 starobných dôchodkov.
      
Podľa Putecovej prepočty urobí poisťovňa bez toho, aby bola potrebná nejaká žiadosť.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie