Nárok na predčasný dôchodok vzniká najskôr v deň podania žiadosti

Spravodajstvo
Bratislava 19. decembra (TASR) - Nárok na predčasný starobný dôchodok po splnení zákonom stanovených podmienok vzniká najskôr v deň podania žiadosti. O predčasný starobný dôchodok a jeho výplatu tak nie je možné žiadať Sociálnu poisťovňu spätne. 
      
"To znamená, že ak poistenec, ktorý spĺňa podmienky nároku na predčasný starobný dôchodok napr. od 3. decembra 2017 a žiadosť o tento dôchodok bude spisovať v pobočke Sociálnej poisťovne až 10. decembra 2017, môže o predčasný starobný dôchodok požiadať najskôr od 10. decembra 2017 alebo od neskoršieho dátumu. Nemôže však o dôchodok požiadať spätne, teda napr. od 3. decembra 2017," zdôrazňuje hovorca poisťovne Peter Višváder.
      
Keď predčasný dôchodca dovŕši dôchodkový vek (v roku 2017 je to 62 rokov a 76 dní, pre rok 2018 platí 62 rokov a 139 dní), predčasný starobný dôchodok sa automaticky považuje za starobný dôchodok a výška dôchodku sa mu neprepočíta. Poisťovňa o tejto skutočnosti rozhodnutie nevydáva.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie